Nawigacja
Strona Główna

Nasza Szkoła
Historia Szkoły
Szkoła w obiektywie...
Nasz Patron

PROJEKTY UNIJNE
PROJEKT INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
„Zdobywam wiedzę – bo mogę i chcę”
NAUKA DROGOWSKAZEM SUKCESU
Nasze Miasto - KOLNO

Dyrekcja Szkoły
Nauczyciele
Samorząd Szkolny
Absolwenci Szkoły
Sport w naszej szkole

Kontakt ze szkołą
BIP

Publikacje Nauczycieli
Linki
Kontakt
Szukaj

Galeria
PLAN LEKCJI
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: bt1
 24. Katarzyna Przestrzelska - SCENARIUSZ APELU POŚWIĘCONY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

SCENARIUSZ APELU

POŚWIĘCONY ROCZNICY UCHWALENIA

KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

NARRATOR 1: Baczność!

Poczet sztandarowy sztandar szkoły wprowadzić!

Do hymnu! (odśpiewanie hymnu)

NARRATOR 2: Serdecznie witamy naszą Szanowną Publiczność w postaci Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Zaproszonych Gości, Rodziców oraz Was – Kochani Uczniowie.

NARRATOR 1: Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić wielkie dla wszystkich Polaków wydarzenie, którego rocznica przypada już za 3 dni.

NARRATOR 2: Tym wydarzeniem jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny.

NARRATOR 1: Zapraszamy Szanowną Publiczność do udziału w żywej lekcji historii, która przeniesie nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Chór wykonuje pieśń patriotyczną pt. „Rota”

NARRATOR 1: Sztandar szkoły wstąp!

Spocznij!

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA APELU

W PRACOWNI HISTORYCZNEJ

UCZEŃ 1: Ooo, słyszycie? Pani od muzyki znów trenuje chór, chyba zbliża się jakiś apel w szkole.

UCZEŃ 2: W kwietniu? Apel? Może to już próby na zakończenie roku szkolnego?

UCZEŃ 1: Powiedziałeś, co wiedziałeś! Ale pomarzyć zawsze warto…

UCZEŃ 3: Zejdźcie w końcu na ziemię i przestańcie bujać w obłokach! Zaraz zacznie się lekcja! A Wy, zamiast myśleć o niebieskich migdałach, lepiej pouczcie się, bo za 2 minuty dzwonek a wteeedy to się zacznie … Dzisiaj przecież powtórzenie przed jutrzejszą klasówką! Pani będzie nas pytać!

UCZEŃ 2: Ja poddam się bez walki! (machając białą chusteczką higieniczną) Ooo, nawet mam białą flagę … Nie wchodzi mi nic do głowy … Wokół wszystko kwitnie, słońce tak pięknie przygrzewa, a do tego wciąż nie mogę zapomnieć o błękitnych jak ocean oczach Julki …

UCZEŃ 1: Patrzcie jaki Romeo (śmiejąc się). Jak dostaniesz kolejna pałę z histy, to ta Twoja Julia nie będzie chciała Cię znać. Lepiej weź się w garść, bo właśnie zaczyna się lekcja!

Dzwoni dzwonek

NAUCZYCIELKA: Witam Was serdecznie! No jak tam nastroje przed jutrzejszą klasówką? Widzę po minach, ze nie jest najlepiej …

UCZEŃ 2: Proszę Pani, błagamy o litość!!! Te wszystkie wojny, powstania, rewolucje, zabory, rozbiory, zbrojne ruszenia, husarie, kto to wszystko spamięta? Siedziałem wczoraj do północy z nosem w książce i w takiej samej pozycji się rano obudziłem, ale niestety, nic nie umiem.

NAUCZYCIELKA: Oj, Romek, Romek… Co ja mam z Tobą zrobić? Już wiem! Na dzisiejszą lekcję zaprosiłam niezwykłego gościa. On będzie lekarstwem na waszą niewiedzę i zbyt krótką pamięć. Ooo, chyba właśnie do nas puka…

Pukanie do drzwi. Wchodzi kobieta w długim,
biało-czerwonym płaszczu i wielką księgą w dłoni.

KONSTYTUCJA: Witam Was, Drogie Dzieci! Przybywam na prośbę i zaproszenie Waszej Pani. Słyszałam, że macie problem ze zrozumieniem historii, więc jestem właściwą osobą na właściwym miejscu. Może się przedstawię: Jestem Konstytucja, Konstytucja Majowa.

UCZEŃ 1: Naprawdę? Dobrze Pani wygląda jak na swoje lata!

UCZEŃ 3: I to na swoje 217 lat!

KONSTYTUCJA: Zgadza się dziewczynko! Obchodzę dzisiaj swoje dwieście siedemnaste urodziny! Powiecie, że to niemożliwe, bo nikt tak długo nie żyje. To prawda! Ale ja będę wiecznie żywa dopóty, dopóki w takich szkołach jak ta, będą się odbywały takie apele, jak ten dzisiejszy. Jestem żywa, bo Polacy wciąż o mnie pamiętają. Dziękuję Wam za to!

NAUCZYCIELKA: To my dziękujemy, że zgodziła się pani nas dzisiaj odwiedzić i przypomnieć wszystkim uczniom o sobie i swoich zasługach. A dla was mam kolejną, dobrą nowinę – nie będę was pytać. To Wy macie zadawać pytania Pani Konstytucji. Myślę, że takie powtórzenie na pewno zaowocuje piątkami i szóstkami na jutrzejszym sprawdzianie. A więc, do dzieła!

UCZEŃ 2: Ja, ja chcę zadać pierwsze pytanie! Kiedy została Pani uchwalona, bo z matematyką też mam niemałe problemy i za nic nie mogę obliczyć, ile liczy Pani sobie latek.

KONSTYTUCJA: Już odpowiadam: uchwalono mnie dokładnie 3 maja 1791 roku. Który to wiek?

UCZEŃ 1: Osiemnasty!

KONSTYTUCJA: Zgadza się, chłopcze! Dodam tylko, że nie zawsze mogłam obchodzić tak hucznie swoje urodziny. Po II wojnie światowej, w wyniku nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, nie pozwalano, aby Polacy czcili moje święto. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja i ustanowił go dniem wolnym od pracy. Dzięki temu ja mam nareszcie swoje urodziny, a Wy wolny od pracy dzień i jednocześnie długi weekend.

UCZEŃ 3: Zgadza się. Mamy aż 3 wolne dni, w czasie których nie chodzimy do szkoły. Pierwszy dzień maja to ŚWIĘTO PRACY, 2 maja to DZIEŃ FLAGI, a 3 maja – Święto Konstytucji!

UCZEŃ 2: Ewka, już się nie chwal tą swoją wiedzą! Wszyscy wiemy, że jesteś najlepsza z historii.

UCZEŃ 1: Teraz ja chce zadać naszemu gościowi pytanie: dlaczego była pani tak ważna dla Polski, że do dziś obchodzimy pani święto?

KONSTYTUCJA: Czekałam na to pytanie! I już wam na nie odpowiadam: Byłam drugą na świecie a pierwszą w Europie konstytucją. Przed Polską taką ustawę wprowadzili w życie tylko Amerykanie i to zaledwie 4 lata przed Polakami, bo w 1787 roku.

UCZEŃ 2: To super, że nasi byli w czymś pierwsi! Ale co to w ogóle jest ta konstytucja?

KONSTYTUCJA: Konstytucja to ustawa zasadnicza, która ma za zadanie regulować ustrój danego państwa, czyli wprowadzać porządek. Słowo konstytucja pochodzi od łacińskiej nazwy constituto, co po łacinie oznacza urządzać lub regulować. Jest to ustawa, która ma najwyższą moc w naszym państwie. To ona mówi np. o prawach i obowiązkach obywateli, a na jej straży stoi głowa państwa, czyli prezydent.

UCZEŃ 3: A jakie zmiany wprowadziła nasza I konstytucja w dawnej Polsce?

KONSTYTUCJA: Bardzo ważne dla ówczesnej Polski: znosiła liberum veto i wolną elekcję a wprowadzała dziedziczność tronu. Umocniła także władzę centralną a ukróciła wpływy magnaterii. Podsumowując – Konstytucja 3 Maja miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.

UCZEŃ 1: A ja wiem co to te liberum veto! Oj, chciałbym, żeby ono do dziś funkcjonowało np. na klasówkach… Pani nam zapowiada sprawdzian a ja wstaję i krzyczę: LIBERUM VETO!

UCZEŃ 2: No i co, ze krzyczysz? Pani stawia Ci jedynkę albo wpisuje uwagę, do szkoły przychodzą rodzice i na co Ci to liberum veto?

UCZEŃ 1: Chociaż raz wiem więcej niż Ty! Liberum veto znaczyło po polsku „nie pozwalam”. Poseł, który wykrzyknął te słowa, unieważniał wszystko, co do tej pory rząd uchwalił. A ja mógłbym unieważnić np. nasz jutrzejszy sprawdzian. Ale by było fajnie!

NAUCZYCIELKA: Na szczęście te słowa nie mają już żadnego znaczenia a nasza jutrzejsza klasówka jest nie do odwołania! (śmiech) Podziękujcie Pani Konstytucji za tak cenny wykład historyczny, dzięki któremu na pewno klasówka nie będzie taka straszna, jak się wam wydaje.

UCZNIOWIE CHÓREM: Dziękujemy Pani Konstytucjo!

NAUCZYCIELKA: Mamy dla Pani jeszcze jedną niespodziankę przygotowaną przez nasz szkolny chór. Na cześć Konstytucji dzieci odśpiewają za chwilę piosenkę „Witaj majowa jutrzenko” a my zakrzyknijmy jak niegdyś Polacy:

„Wiwat król, wiwat sejm, wiwat Konstytucja!”

UCZNIOWIE CHÓREM: Wiwat król, wiwat sejm, wiwat Konstytucja!

Chór szkolny śpiewa piosenkę „Witaj majowa …”


ZAKOŃCZENIE

NARRATOR 1: Cenna lekcja historii, prawda?

NARRATOR 2: O tak. Mamy nadzieję, że Nasza Szanowna Publiczność jest takiego samego zdania. Prosimy zatem brawami nagrodzić naszych dzisiejszych aktorów, no i oczywiście Panią Konstytucję.

NARRATOR 1: Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!

NARRATOR 2: A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała jednak olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

NARRATOR 1: Tak więc niechaj nikt już nie wątpi: Wiwat Konstytucja 3 Maja!

NARRATOR 2: A teraz prosimy Panią Dyrektor Marię Nagórską o zabranie głosu.

Przemówienie Pani Dyrektor

Chór wykonuje pieśń pt. „Jak długo w sercach naszych…”

NARRATOR 1: Dziękujemy za udział w apelu i prosimy spokojnie rozejść się do swoich klas.

 

Autor scenariusza

Katarzyna Przestrzelska

Dodane przez bt dnia 35173 Czytań · Drukuj

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.